Efekt Motyla

Edward Lorenz był pierwszym meteorologiem, który odkrył, że nie sposób zrobić dobrej prognozy pogody na dłużej niż kilka dni naprzód. Lorenz obrazowo mawiał, że „nawet machnięcie skrzydeł motyla w Brazylii może wywołać tornado w Teksasie.” W roku 1963 ukazała się jego praca, w której pokazał, iż niewielka zmiana w jednym z punktów atmosfery może być przyczyną wielkich zmian w innym jej obszarze.

Od tamtego czasu fakt, że niezwykle małe zaburzenia mogą prowadzić w rezultacie do rewolucyjnych zmian w różnych dziedzinach nauki, zwykło się nazywać efektem motyla.

Czy nasze małe – wielkie działania można też nazwać „efektem motyla”?

Budleje i Motyle

Pamiętacie?

W tym roku udało nam się posadzić budleje – krzewy przyciągające motyle. A dziś możemy podziwiać ich moc i obserwować piękne motyle, które uwielbiają ich zapach!

Budleje rosną w ogrodzie Hospicjum Palium, przed Urzędem Wojewódzkim (zobacz, jak je sadziliśmy) oraz w wielu innych miejscach w tym, w Niepublicznym Przedszkolu “Czarodziejski ogród” w Luboniu (zobaczcie, jak dzieci radziły sobie w ogrodzie).

Motyl to znak naszego “Motylego wolontariatu”, tym bardziej cieszy nas ten widok…

Na Placu Bernardyńskim

13 lipca zainaugurowaliśmy akcję Motyli na poznańskich targowiskach. Najpierw pojawiliśmy się z naszymi motylami na Rynku Wielkopolskim, teraz – zgodnie z zapowiedzią – przyszła pora na targowisko na Placu Bernardyńskim.
I tu nasze stoisko cieszyło się zainteresowaniem przechodniów, którzy za wsparcie finansowe naszego Hospicjum otrzymywali książkę i kolorowego motyla.

Jak dobrze, że mogliśmy się spotkać!

Na rynku

Podczas akcji “Motyl i książka za wsparcie dla Hospicjum Palium” spotkaliśmy wielu przyjaznych i ofiarnych ludzi. Cieszymy się, że coraz więcej osób może usłyszeć o naszym Hospicjum i jego rozbudowie.

Zobaczcie, kto w ostatnią sobotę pojawił się na targowiskach i wsparł naszą akcję:

Tak, to Michał Urbaniak – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszych sobotnich motylowych stoisk!

Inspiracja

Zainspirowana zaledwie jednym dniem w Hospicjum

Bezskrzydłe Motyle

Nie przestajesz nazywać róży Różą nawet po śmierci
wszystkich jej płatków. I nosisz z sobą jej zapach,
wychodząc z mieszkania; a ten, kto cię dotknął

i usłyszał narodziny serca to twój Czarodziej Snów: ostatni
przystanek pociągu widmo, co podobno krąży: ziemia – – niebo, dokąd lecą ptaki nim odejdzie

słońce, ziemska gwiazda. Mówisz o miłości
jak gdyby była darem, nie codziennością
i jakby można było nie obchodzić rocznicy
kolejnych Narodzin. Są motyle, które żyją

zaledwie kilka dni, a mimo to czekają, widząc czerń
nieba. Gdyby miały usta wyszeptałyby: poczekajmy do jutra

by móc odlecieć, gdy czyjś uśmiech
na nowo ożywi słońce.

autor: Dagmara Dylewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Na studiach dotykałam zmarłych, nie wierzyłam, że ciało mieści w sobie tyle narządów i mogę wiedzieć, jak to wszystko nazwać. Paląc papierosa przed zajęciami, pani doktor – nasz wykładowca, zaprosiła mnie do Hospicjum, by pokazać mi, jak „inni walczą o jeden dzień”.

Spodziewałam się grozy, ciszy i patetycznej atmosfery, a spotkałam barwne ściany, szeleszczące źródełko, kwiaty i szczery śmiech ślicznych Wolontariuszek i wychudzonych staruszków, grających z nimi w karty. Pamiętam, jak nakarmiłam, umyłam i pomogłam ułożyć jedną z Pacjentek, a ona złapała mnie mocno dłońmi za rękę i jej zapadnięte policzki rozjaśnił uśmiech prawdziwej wdzięczności.

I życia, które, zrozumiałam wychodząc, jest w środku każdego człowieka i nie da się nazwać żadną łacińską etykietką

Nasza kaplica

Od października ubiegłego roku trwają prace na terenie Hospicjum Palium związane z jego rozbudową. Prowadzony remont ze względów bezpieczeństwa ograniczył możliwość dojścia do hospicyjnej kaplicy. Msze Święte przez ten czas były odprawiane przez naszego kapelana w holu głównym Hospicjum.
Nareszcie znów Kaplica bł. Jana Pawła II, w której znajdują się relikwie błogosławionego jest otwarta!

Pierwsza Msza święta po otwarciu była dla nas duchowym wydarzeniem. Wiemy, że dla wielu naszych Pacjentów i ich Rodzin jest to miejsce, w którym szukają nadziei i wsparcia w niezwykle trudnych chwilach.

Więcej informacji znajdziesz w zakładce OPIEKA DUSZPASTERSKA – kliknij, aby przejść do zakładki

Kliknij na wybrane zdjęcia, aby je powiększyć