Symbole Światowych Dni Młodzieży

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. podczas Światowego Dnia Młodzieży na Placu św. Piotra w Watykanie symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż oraz Ikona Salus Populi Romani (ustanowione przez Jana Pawła II) zostaną przekazane przez Papieża Franciszka delegacji młodych z Polski.

krzyz

Następstwem planowanego przekazania Krzyża i Ikony Młodym Polakom jest rozpoczęcie peregrynacji symboli ŚDM w Polsce. Będzie to również duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

ikona

W ramach peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży Krzyż i Ikona będą w Archidiecezji Poznańskiej od 14 kwietnia do 3 maja 2014 r. W tym czasie mają trafić do najróżniejszych miejsc Archidiecezji. Młodzież Naszej Archidiecezji zdecydowała, że peregrynacja rozpocznie się w Hospicjum Palium!

Krzyż odwiedzi Hospicjum w Wielki Wtorek 15 kwietnia 2014 roku o godzinie 7:30 i pozostanie w nim do około godziny 9:00

Dzień wcześniej w kaplicy odbędzie się 24-godzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Piękne rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia.

W Orędziu na XV Światowy Dzień Młodzieży Jan Paweł II wyjaśnił znaczenie Krzyża Roku Świętego dla Światowych Dni Młodzieży:

Wokół Krzyża Roku Świętego narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. Są one swoistymi przystankami na waszym szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus.

Przy Krzyżu ŚDM młodzież modliła się podczas wielkich spotkań z Ojcem Świętym w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, w Manili, w Paryżu, w Rzymie, w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie, w Rio de Janeiro. Miliony młodych oczu patrzyło na ten Krzyż w trakcie jego wielkiej pielgrzymki przez cały świat. Przy Krzyżu ŚDM modliły się, w różnych językach, już miliony młodych ludzi. Dotykały go setki tysięcy młodych rąk. Krzyż był także w szpitalach i więzieniach (Irlandia, Gabon, Kanada). W Austrii przy Krzyżu modlili się uczestnicy „Katholikentag”. W Portugalii Krzyż przewodniczył narodowej pielgrzymce do Fatimy. W Niemczech pielgrzymka Krzyża została nazwana „drogą pojednania” i podczas niej modlono się o zaleczenie ran podziału między Wschodem i Zachodem. W Afryce, w miejscach nazywanych „ziemią śmierci, klęski i rozpaczy”, Krzyż był przyjmowany jako znak nadziei, a w Rwandzie – znak przebaczenia. Przy Krzyżu oraz Ikonie Matki Bożej – symbolach Światowych Dni Młodzieży – spotykali się katolicy z przedstawicielami innych wyznań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *