Seniorzy wspierają
“Motyli wolontariat”
Projekt wspierany jest przez Wojewodę Wielkopolskiego
oraz Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu
Zapraszamy do współpracy:
- Kluby Seniora
- Dzienne Domy Opieki Społecznej
- Kluby Emerytów
- Uniwersytety Trzeciego Wieku
- Domów Pomocy Społecznej
- Parafialne Koła Seniorów, itp.
Z obszaru:
- miasta Poznania
- powiatu poznańskiego (Swarzędz, Luboń)
- powiatu nowotomyskiego (Nowy Tomyśl)
- powiatu gnieźnieńskiego (Gniezno)
- powiatu kościańskiego (Kościan, Stare Obrzyska, Czempiń)
Zadania:
Działania na rzecz organizacji wolontariatu Seniora obejmują następujące obszary: działalność szkoleniową, integracyjną, przygotowanie do aktywnego życia w społeczeństwie lokalnym oraz świadome działanie na jego korzyść, także w przyszłości.
Do ważnych zadań należy zaliczyć: kształtowanie postaw pomocowych, pomoc w uzyskaniu kompetencji i umiejętności wspierających kandydatów na wolontariuszy.
Poprzez podjęcie działań szkoleniowych i integracyjnych będzie można wzmocnić w uczestnikach dobre osobiste motywacje lub rozbudzić je, a następnie poprzez stały proces motywacyjny wyspecjalizować wolontariuszy – Seniorów, którzy mogą wspomagać działania Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu w ich miejscu zamieszkania.
Cele:
Celem projektu jest przeszkolenie 20 grup seniorów oraz wyłonienie spośród wolontariuszy liderów tych grup; udział w przedsięwzięciach i akcjach integrujących pokolenia i aktywujących seniorów poprzez wsparcie „Motylego wolontariatu” – wolontariatu młodzieżowego, działającego w szkołach. Nadrzędnym celem będzie zatem stworzenie platformy współpracy międzypokoleniowej Seniorzy – Młodzież.
Potrzeby:
Seniorzy coraz częściej deklarują chęć bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym. Stworzenie im fundamentów w postaci pomocy merytorycznej, umiejętności, wzmocnienia motywacji osobistej i przestrzeni społecznej, w której mogą się wykazać, pozwoli na podjęcie współpracy w ramach organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Idee wolontariatu mogą stać się zaczynem owocnej integracji środowisk lokalnych.
Promocja idei wolontariatu wśród seniorów ma przyczynić się do wzmocnienia motywacji osób zaangażowanych w służbę drugiemu człowiekowi i pokazać jej wartość, wyszkolić wykwalifikowanych wolontariuszy.
Osoby pragnące pomagać chorym i potrzebującym nie mają często możliwości wprowadzenia tych idei w życie przez niewystarczające wsparcie i brak centrów wolontariatu w lokalnym terenie, co nie pozwala na wykorzystanie w pełni ich potencjału.
Ponadto wyszkolenie grupy wolontariuszy współpracujących z PTOP przyczyni się do integracji grupy seniorów i młodzieży w ramach tzw. „Motylego wolontariatu”.
Zobacz także: